دوشنبه 5 دی‌ماه سال 1384
تصرف جن ۲

سلام بر همه دوستان عزیز

 

در عالم هستی برخی از موجودات غیر محسوس‏ اند و به حواس طبیعی و عادی قابل درک نیستند. یکی از این موجودات جن است. جن که در اصل معنا و مفهوم "پوشیدگی" دارد، از چشم انسان پوشیده است. قرآن وجود این موجود را تصدیق کرده و سوره‏ ای به نام "جن" نیز در آن وجود دارد. در قرآن گاهی از این موجود به "جانّ" نیز یاد می ‏شود.

ماهیت و حقیقت این موجودات چندان برای ما روشن نیست؛ ولی از پاره ای آیات و روایات می ‏توان به برخی از مشخصات این موجود دست یافت؛ از جمله:

1. از آتش آفریده شده و خلقت آن پیش از خلقت انسان است.

2. جن نیز مانند انسان مکلف و مسئول است.

3. دسته ‏ای از آنها مؤمن و گروهی کافر، عده ‏ای از آنها نیک ‏کردار و برخی از آنها زشت کردارند.

4. بعضی از آنها مرد و مذکر و پاره‏ ای دیگر زن و مؤنث هستند و تولید نسل نیز می ‏کنند.

5. آنها زندگی می ‏کنند و می ‏میرند.

6. دارای شعور و اراده ‏اند و می ‏توانند با سرعت حرکت کنند. مانند قصه حضرت سلیمان و تخت بلقیس.

7. مسخر انسان می ‏گردند. البته در این رابطه تنها در قرآن به قضیه حضرت سلیمان اشاره شده است که علاوه بر پرندگان، وحوش و انسان‏ ها، جن‏ ها نیز در اختیار و به فرمان حضرت سلیمان بودند.

8. در روایات آمده است که جن‏ های مؤمن برای پیامبران و امامان، مسخر می ‏شوند و خدمت می ‏کنند و کسانی که به اذن الهی ولایتی دارند نیز می ‏توانند جنیان کافر را تحت فرمان خویش درآورند.

9. از پاره ‏ای آیات قرآنی و روایات معلوم می ‏شود که جنیان به پیامبر خدا - صلی الله علیه و آله- ایمان آورده ‏اند.

اما این که جن در کجای زمین قرار دارد به طور واضح و مشخص مطرح نشده است؛ هر چند در برخی از روایات به اماکنی که جنیان در آن­جا حضور بیشتری دارند،اشاره شده است. آنچه مسلم است جن نیز مانند انسان موجودی است جسمانی؛ با این تفاوت که انسان از خاک وجن از آتش است. طبعاً همان طور که انسان دارای روح است جن نیز روح دارد و از آنجا که میان روح و بدن رابطه نزدیک وجود دارد، می ‏توان تصور کرد چنان که برخی از انسان‏ ها با ریاضت واجد شرایط سیر روحی در عوالم دیگر می ‏شوند  برای جن نیز در شرایط خاص روحی این امکان هست که روح آنها با عالم بالا تماس حاصل کند. اما به هر روی مکان اصلی آنها همین زمین است و حتی تماس با عالم بالا نیز طبق برخی آیات قرآن پس از تولد حضرت رسول - صلی الله علیه و آله- برای آنها ممنوع شده است.

البته برخی از روایات به اماکن خاصی اشاره کرده ‏اند که جن در آن‏جا حضور بیشتری دارد و گویا مانند موطن اصلی آنها تلقی می ‏شود؛ مانند بیابان ها، مناطق خلوت، مکان‏ های نجس، حمام، دست­شویی، محل دفن مردگان و... در این باب اگر با زبان عربی آشنایی داشته باشید کتاب‏ های زیر خواندنی است:

1. الجن فی الکتاب والسنه، اعداد ولی زاربن شاه زالدین، دارالبشائر الاسلامیه، بیروت، چاپ اول 1996م، ص88-94 و بقیه کتاب در مورد مختصات و ماهیت جن.

2. الجن فی القرآن و السنه، عبدالامیر علی مهنا، مؤسسه ­الاعلمی للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، 1992م، ص31-33 و بقیه مباحث هم خواندنی است.

3. الجن بین الاشارات القرآنیه و علم الفیزیا، عبدالرحمن محمد الرفاعی، مکتبه مربوسی الصغیر، چاپ اول 1997م.

4. جن و شیطان، علیرضا رجالی تهرانی، نشر نبوغ، (منبع فارسی).

خب برای امروز کافیه.

خسته میشین، ان شاء الله تو پست بعدی ادامه مطالب که خیلی جالبتر و هیجان انگیزتره را خواهم گذارد.

یاعلی ........ حامد